• İmplant Dİş

    Mükemmel Gülüşler Sağlıklı Dişler
  • 1
Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

İmplant Diş Fİyatları 2015 Nedir Nasıl Yapılır Sorularınızın Cevaplarıİmplant Diş
ağız içerisinde eksik olan dişlerin hem estetiğini hem de fonksiyonunu tekrar sağlayabilmek adına çene kemiğine yerleştirilen ve tamamen uygun malzemeden üretilen diş köküne verilen isimdir. Genel olarak damak protezlerine, köprü ve geleneksel kaplama çeşitlerine nazaran çok daha güvenli bir yöntem olan implant oldukça fonksiyonel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde halk arasında da oldukça hızla yayılan İmplant son yirmi yıl içerisinde diş hekimliğine girmiş bir kavramdır. Dental implantların kelimesel olarak anlamlarına bakıldığında dentel; dişle ilgili, implant ise dokunun içerisine konan anlamlarını taşımaktadır. 

İmplant uygulaması sayesinde insanlar zaman içerisinde daha önce kaybettikleri

kendi dişlerinin yerine aynı işlevselliğe ve konfora sahip yeni yapay dişlere sahip olmaktadırlar.

Diş İmplantı insan vücudu ile yüzde yüz uyumlu küçük titanyum vida ile üzerine gelen abutment birleştikten sonra zirkonyum ya da porselen kron yapılarak tamamlanır. İmplant yapımında kullanılan vida diş kökü görevini görmesi için geliştirilmiştir ve çene kemiğine son derece uyumludur. İmplant tedavisi tek bir diş ya da daha fazla sayıda diş kayıplarında oldukça rahatlıkla uygulanabilmektedir. İmplant tedavisi gören hastalar aynı gün içerisinde normal hayatlarına dönebilmektedirler.

İmplant tedavisi mutlaka klinik ortamlarda uygulanmaktadır. Hastanın ve hekimin ortak kararı ile genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Anestezi işlemi uygulandıktan sonra diş eti cerrahi operasyonla açılır ve çene kemiği ortaya çıkartılır. Çene kemiğine ilk olarak küçük çaplı rehber niteliğinde bir delik açılır. Sonrasında rehber delik oldukça yavaş olarak genişletilerek implantın yerleştirilmesi için uygun forma getirilir. Çene üzerinde ki travmatik etkinin azalması için rehber deliğin yavaşça genişletilmesi oldukça önemlidir. Son olarak çene kemiğinde açılmış olan deliğe implant vidalanarak yerleştirilir. İmplantın üzerine koruma amacı ile kapak vida yerleştirilir. Bu sayede bölgede osseonitegrasyon yani implantın kemikleşme süreci sağlanmış olur. Açılan dişeti de kapatılarak birkaç ay implant uygulanan bölgenin iyileşmesi beklenir.

Söz konusu iyileşme süreci geçtikten sonra koruyucu vida çıkartılarak implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilmektedir. Bu geçici kron sayesinde dişeti doğal olarak kendini şekillendirir. Dişeti şekillenmesi de tamamlandıktan sonra geçici kron kalıcı zirkonyum ya da porselen kuron ile değiştirilir. Tedavi böylece tamamlanmış olur. Tedavi sürecinizi takip eden dönemlerde hekiminizin ilaç önerileri ve tavsiyeleri ile iyileşme döneminiz oldukça hızlanacaktır. 

İmplantların en büyük faydası diğer tedavi yöntemlerine nazaran çok dağa rahat, güvenilir ve sağlam olmasıdır. İmplantın bu kadar başarılı sonuçlar vermesinin en önemli neden tek başına bir yapı olmasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir dişten destek almadığı için diğer dişler üzerinde hiçbir zararı bulunmamaktadır. İmplant öncesi yapılan tedavilerde sağlam dişler destek olarak kullanıldığı için komşu dişlerinde zarar görme oranı oldukça yüksekti. Bu nedenle implant hem hastalara hem de diş hekimlerine oldukça fazla avantaj sunan bir üründür. 

İmplantın faydalarından bir diğeri de damak protezi olarak hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalara sabit protez kullanabilme şansı vermesidir. İmplant hiç dişi olmayan hastalara dahi uygulanabilen kalıcı bir çözümdür. Bu sayede implant üzerine sabit protez uygulanarak hasta hareketli protezin yarattığı tüm olumsuzluklardan kurtulmuş olur. İmplant ile yapılan protezler tamamen doğal diş özelliklerinde olduğu için son derece sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. İmplant sayesinde hastalar tamamen doğal diş formunda bir yapay dişe sahip olmalarının yanı sıra çiğneme fonksiyonlarını da tam olarak kullanabilmektedirler. Bu sayede sağlıklı beslenebilmektedirler. Estetik görünümleri oldukça iyidir ve sağlıklı dişlere kavuşmaları nedeni ile özgüvenleri oldukça yüksek olmaktadır.

İmplantların iyileşme süreçleri de sanılanın aksine oldukça kısadır. İmplant işlemi bittikten ve anestezinin etkileri geçtikten sonra hasta hem yemek yiyebilir hem de normal hayatına dönebilir. Ağız sahip olduğu doku nedeni ile oldukça hızlı iyileşir. Bu nedenle implant nedeni ile ağız içerisine atılan diş etinde ki dikişlerin iyileşmesi de oldukça hızlı olur. İmplanttan sonra geçen bekleme süresi kemiğe yerleştirilen titanyum implantı ile kemiğin tam olarak bütünleşmesini sağlamak içindir. Bekleme süresi implantın kalitesi ile de oldukça ilgilidir. Bu süre kimi hastalarda bir ay iken kimi hastalarda 5 aya kadar sürebilmektedir. Hekimin doğru uygulaması, hastanın tavsiyelere tam olarak uyup uymadığı da bu süreyi azaltıp arttıran faktörler arasındadır. 

Birçok hastanın ortak sorusu implant diş ne kadar mal olur? 

İmplant diş hekimliğinde prostetik diş cerrahisinin alanına girmektedir. Oldukça başarılı sonuçları beraberinde getirmesi nedeni ile de her geçen gün kullanımı fazlalaşmaktadır. Ancak implant uygulamalarında birden fazla değişken etkilidir ve tüm bu değişkenlerin oldukça sistemli olarak kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle de hem biraz zahmetli hem de masraflı bir süreçtir.

İmplantın fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biri de kullanılan implantın yapıldığı materyaldir. İmplant üretiminde kullanılan materyal titanyumdur. Titanyum içeriği itibari ile çene kemiğine son derece uyumlu ve kıymetli bir metaldir.